Rodzice i inni opiekunowie dziecka (np. dziadkowie), mogą odegrać ważną rolę w kształtowaniu i usprawnianiu mowy dziecka w pierwszych latach jego życia. Istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, które można wykorzystać w domu, aby wspomóc rozwój mowy malucha. Poznaj nasze sugestie i propozycje.
Oto kilka krótkich punktów, które mogą pomóc rodzicom i jego bliskim w samodzielnym poprawianiu mowy małego dziecka.
Spędzaj czas na rozmowie i interakcji z dzieckiem. Prowadź rozmowy, zadawaj pytania i słuchaj uważnie odpowiedzi. Stwórz przyjazne środowisko, w którym dziecko może się swobodnie wypowiadać. W ten sposób zachęcisz je do komunikowania się i rozwijania mowy.
Codzienne rozmowy opieraj na dialogu. Utrzymuj dialog, aby rozbudzać zainteresowania dziecka i rozwijać jego umiejętność formułowania zdań. Zachęcaj dziecko do mówienia na różne tematy. To bardzo ważne, aby dziecko nie występowało jedynie w roli słuchacza, a ważnego mówcy:).
Jeśli dziecko wypowiada słowo lub zdanie nieprawidłowo, powtórz je poprawnie, bez krytyki. Staraj się modelować poprawne wypowiedzi, ale nie zmuszaj dziecka do natychmiastowego poprawienia się.
Używaj prostych i jasnych słów. Mów do dziecka zrozumiałym dla niego językiem. Unikaj rozbudowanych zdań i długich wyrażeń, które w pierwszych latach życia są trudne do zrozumienia.
Regularne czytanie książek dziecku jest jednym z lepszych sposobów na rozwijanie mowy dziecka w domu. Wybieraj różnorodne książki logopedyczne z ilustracjami. Opowiadaj dziecku o tym, co jest na obrazkach. Pomocne są książki z prostymi i powtarzalnymi wersami, które dziecko może powtarzać. Szczególną uwagę zwróć na onomatopeje (wyrazy dźwiękonaśladowcze), które powinny pojawiać się w książkach dedykowanych najmłodszym czytelnikom.
Wyobraźnia – tego my dorośli możemy pozazdrościć maluchom. Wykorzystaj wyobraźnię dziecka do kształtowania mowy i pogłębiania zasobu słownictwa. Połączcie historyjki z gestykulacją i mimiką. To ważne elementy komunikacji. Zachęcaj dziecko do używania gestów, takich jak wskazywanie palcem, machanie ręką itp., aby wspomagać przekaz słowny.
Śpiewanie piosenek i wchodzenie w różne role to wspaniałe sposoby na rozwijanie mowy u dziecka. Repetycja i rytmika w muzyce pomagają dziecku zapamiętywać i powtarzać dźwięki i słowa. Możesz śpiewać piosenki, tańczyć, stosować onomatopeje, klaskać i wykorzystywać mimikę do wyrażenia emocji. W zabawie wykorzystuj też rymowanki, które wspomagają rozwój mowy. Zachęcaj dziecko do podążania za tobą i naśladownictwa.
Doceniaj wysiłki dziecka i chwal je za każdą próbę komunikacji. To pozytywne wzmacnianie pomoże mu zbudować pewność siebie i zachęci do dalszego rozwoju mowy. Buduj atmosferę akceptacji i wsparcia. Poświęć pełną uwagę i czas, aby słuchać, gdy dziecko próbuje się wypowiedzieć. Twoje nastawienie i uwaga dadzą mu poczucie ważności i zwiększą motywację do pogłębiania nowych umiejętności.
Wdrożenie powyższych zasad w codzienne funkcjonowanie i aktywności dziecka, to coś o wiele więcej, niż przyswajanie nowych dźwięków i wyrazów. To również świetna metoda na umacnianie więzi z bliskimi, komunikację bez granic i budowanie wartościowej relacji między rodzicem a dzieckiem.
Słowa, gesty i mimika pozwalają nam wyrazić to, co skrywamy w środku – nasze potrzeby, uczucia i oczekiwania. Język i postawa opisują emocje. Rozwijanie mowy dziecka i wchodzenie z nim w dialog to niezwykle ważny element rozwoju młodego człowieka. Nic więc dziwnego, że wymaga to szczególnej uwagi i zaangażowania rodziców.
Pamiętaj, jeśli masz obawy dotyczące rozwoju mowy swojego dziecka, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak logopeda lub lekarz pediatra. Mogą oni dostarczyć dodatkowej pomocy i wskazówek dostosowanych do indywidualnych potrzeb twojego dziecka.
Autor: Anna Fryzowicz-Kotarba (logopeda, pedagog)